If-Art.com

«Харьковская монополия»: почти 10 лет дороги в Полтаве ремонтируют тесно связанные друг с другом предприятия

Не дивлячись на дорікання щодо якості ремонту та зміну влади у Полтаві, «харківські» підрядники вже майже 10 років отримують сотні мільйонів гривень з бюджету міста на ремонт доріг

У Полтаві ледь не кожен знає, що дороги у місті, з часів Андрія Матковського й по нині (з невеликою «відлигою» в часи першої каденції Олександра Мамая), ремонтують «харків’яни». Також вони, з 2016 року, отримують десятки бюджетних мільйонів на благоустрій Полтави.

Під час каденції Андрія Матковського дороги в місті ремонтувало харківське підприємство «Променергобуд Україна». Інше харківське підприємство — «Механізований будівельний центр» розпоряджалося промисловими потужностями Полтавського асфальтового заводу.

З приходом, наприкінці 2010 року, до влади Олександра Мамая, для цих харківських підприємств настали несприятливі умови ведення бізнесу у Полтаві. Завод знову став комунальним, а дороги почав ремонтувати «ПМШЕД».

У 2015 році до місцевих бюджетів прийшли значні живі кошти, адже розпочалась економічна децентралізація. З коштами до Полтави повернулися й харківські підрядники. Асфальтовий завод, принаймні його промислову частину, віддали в оренду харківському «АМ-транс». Тендери щодо ремонту доріг почали вигравати «Будгарант-7» та «Управління механізації будівництва № 23».

Маємо наступні «харківські» підприємства:

Підприємство
Вид робіт у
місті

Період
співпраці з містом

Сума замовлень
(грн)

Отримано грошей
у 2016 році (за даними порталу Є-data)

Будгарант-7
Ремонт доріг
2015 - наш час
360 млн
160 млн
УМБ №23
Ремонт
доріг, утримання вуличної мережі
2015
- наш час
250
млн
35
млн
Променергобуд Україна
Ремонт
доріг
2008
- 2010
13
млн
невідомо
ХСБМ-7
Ремонт
доріг (субпідрядник «УМБ №23»)
2015
12
млн
невідомо
МБЦ
Оренда
заводу, утримання вуличної мережі
?
- 2011
-
-
АМ-транс
Оренда
заводу
2015
- наш час
-
-

У листопаді 2016 року міська влада оголосила 90-мільйонний тендер щодо послуг з благоустрою нашого міста на 2017 рік. На ньому зареєструвалися лише два учасника: «МБЦ» та переможець аналогічного тендеру у минулому році «УМБ № 23». Тендерна комісія відхилила пропозицію «УМБ № 23» та повідомила про намір підписати договір з «МБЦ».

У тендерній документації одразу впадає в очі, що обидва учасники («УМБ № 23» та «МБЦ») застрахували свої пропозиції на 1 млн грн у різних страхових фірмах, які розташовані за однією адресою та мають спільних власників. Крім цього, страхова компанія, яка надала страховий поліс «МБЦ», за даними реєстру юросіб Міністерства юстиції, перебуває у стані припинення.

Враховуючи величезну вартість замовлення та ймовірне повернення до Полтави «МБЦ», «Полтавщина» вирішила нарешті дізнатися, що за «харківські» підприємства роками отримують сотні мільйонів гривень з бюджету міста, та чи є вони насправді конкурентами. Виявилось, що всі вищезгадані підприємства мають багато спільного і вже давно знайомі з полтавськими дорогами.

Розпочнемо за хронологією появи замовлень:

«Променергобуд Україна»

Підприємство, яке отримувало замовлення на ремонт полтавських доріг у 2008-2010 роках, належить Олександру Яковенку. Саме за його домашньою адресою воно й зареєстроване. Має філію у Полтаві, яка знаходиться за адресою вул. Олеся Гончара (Енгельса), 19а.

«Механізований будівельний центр»

Колишній орендатор асфальтового заводу — «МБЦ» також належить Олександру Яковенку.

Цікаво, що наприкінці своєї каденції Андрій Матковський надав «МБЦ» пільгову ставку оренди. Таким чином, у часи каденції Андрія Всеволодовича, Олександр Яковенко винаймав за символічну плату комунальний асфальтовий завод, але чи робив він знижку місту при ремонті наших доріг — невідомо.

Саме це підприємство у найближчий час може стати відповідальним за благоустрій вуличної мережі нашого міста. Для участі у відповідному тендері «МБЦ» надало договір оренди бази по вулиці Маршала Бірюзова, 37. За цією ж адресою, зареєстрований «Центр передових технологій». Співзасновниками цього підприємства є Олександр Яковенко та засновник «АМ-транс» Олександр Маяцький.

Зв’язок між «МБЦ», «Центром передових технологій» та «АМ-транс»

«АМ-транс»

У 2015 році потужності Полтавського асфальтового заводу перейшли в управління «АМ-трансу». Варто зазначити, що слідче управління фінансових розслідувань ГУ ДФС відкрило кримінальне провадження щодо «АМ-транс». За версією слідства, це підприємство, протягом 2014-2016 років, за допомогою фіктивних підприємств «Фавор бізнес груп», «Строй комплекс груп» та «Ентерс», ухилялося від сплати податків. Цікаво, що аналогічне кримінальне провадження є й стосовно «УМБ № 23». Перелік фіктивних фірм, з якими співпрацювало «УМБ № 23», повністю збігається.

«УМБ № 23»

«Управління механізації будівництва № 23» зареєстровано у Терешках. Проте її власник Юрій Шляхта мешкає у Харкові і є колишнім депутатом Харківської облради. Можливо, саме цим можна пояснити тісну співпрацю «УМБ № 23» з харківськими підприємствами. У 2015 році «УМБ № 23» почало отримувати право на ремонт доріг у Полтаві. Схоже, що з такими об’ємами робіт воно не справлялось, тому найняло субпідрядника — «Харківспецбудмеханізацію-7».

Зв’язок між «УМБ-23» та «Харківспецбудмеханізацією-7»

Крім цього, наприкінці 2016 року саме «УМБ № 23» було постачальником асфальтної суміші для «Харківспецбудмеханізації-7», яка тоді ремонтувала дороги на Сумщині.

«Харківспецбудмеханізація-7»

Колишній субпідрядник «УМБ № 23» — «Харківспецбудмеханізація-7» є сусідом вищезгаданих підприємств:

 • зареєстровано у Харкові по вулиці Катерининській (Примакова), 46 літ. Г-6. У сусідній будівлі (буд. 46), на одній промисловій базі колишнього заводу, зареєстроване «МБЦ» Олександра Яковенка.

Зв’язок між «МБЦ» та «Харківспецбудмеханізацією-7»

 • використовує базу для розміщення матеріалів у Охтирці по вулиці Снайпера, 15. За сусідньою адресою (буд. 13) зареєстрована Охтирська філія «УМБ № 23».

З 2016 року це підприємство орендує техніку у підприємства «Ал’яна» Харківської обласної асоціації інвалідів «Союз організації інвалідів України».

Приклад договору суборенди: з’язок між «Ал’яною», «Харківспецбудмеханізацією-7» та «МБЦ» Олександра Яковенка

Навіщо асоціації інвалідів катки, КамАЗи та інша техніка, ми не знаємо. Проте знаємо, що всі ці орендовані машини зареєстровані на власника «МБЦ» Олександра Яковенка. Зауважимо, що відповідно до розпорядження голови Харківської ОДА, у 2016 році «Ал’яна» отримала від Міністерства соціальної політики податкові пільги. Зокрема мова йде про звільнення від оподаткування податком на прибуток підприємства.

Думаємо, що нічого не заважає підприємствам Олександра Яковенка вносити завищену вартість оренди техніки у кошторис проведених робіт і в результаті платити менше податків на прибуток. Адже прибуток підприємства, на папері, зменшується, тоді як прибуток «Ал’яни» не оподатковується через її пільги.

Цікаво, що у часи, коли «Харківспецбудмеханізація-7» ремонтувала дороги у Полтаві на правах субпідрядника, її директором був Олександр Дуравкін. З травня 2016 року він вже фігурує як засновник «Будгарант-7».

ПП «Будгарант-7»

Головний підрядник міської влади у 2016 році, зареєстрований у Харкові по проспекту Любові Малої (Постишева), 2. За цією ж адресою зареєстрована «Ал’яна», яка надає в оренду техніку Олександра Яковенка. Також у цьому будинку зареєстровано підприємство «Харківспецтехніка», директором якого вказаний Микола Сакіра. Він знайомий полтавцям, адже у 2010 році очолював Полтавську філію «Променергобуд Україна» того ж таки Олександра Яковенка.

Зв’язок між «Ал’яною», «Будгарантом-7», «Харківспецтехнікою»

Зауважимо, що за даними вісника державних закупівель, всі ці підприємства, хоча і є «харківськими», переважно мають замовлення на Полтавщині та Сумщині.

Маємо питання:

 1. Це тільки нам здається, що ці компанії мають аж занадто спільного, щоб конкурувати на тендерах? Може компетентним органам варто їх перевірити?
 2. Чи можна довіряти підприємствам, які фігурують у кримінальних провадженнях? Чи має місто гарантію, що в якусь мить правоохоронці не арештують фінансові рахунки цих підприємств, на яких в той час може зберігатися передоплата з бюджету нашого міста?
 3. Тендерному комітету здається нормальним той факт, що конкурсант подає страховий поліс від компанії, яка перебуває в процесі припинення?
 4. З року у рік у мешканців міста виникають питання щодо якості ремонту доріг від цих компаній, можливо міській владі треба поекспериментувати з новими підрядниками?

Компанії, які мають проблеми із законом, роблять ремонт сумнівної якості, але продовжують монопольно отримувати право щодо ремонту доріг, не зважаючи на того, хто керує містом. Все це змушує замислитися, в чому причина такої лояльності міської влади до цих підприємств. Можливо, щоб розвіяти сумніви громади, владі треба оприлюднити договори з підрядниками щодо ремонту доріг та акти виконаних робіт, які вона так старанно оберігає?

Возможно, именно этим можно объяснить тесное сотрудничество «УМБ № 23» с харьковскими підприємствамиУ 2015 году «УМБ № 23» начало получать право на ремонт дорог в ПолтавіСхоже, что с такими объемами работ оно не справлялось, поэтому наняло субподрядчика — «Харківспецбудмеханізацію-7».

Связь между «УМБ-23» и «Харківспецбудмеханізацією-7»

Кроме этого, в конце 2016 года именно «УМБ № 23» было поставщиком асфальтовой смеси для «Харківспецбудмеханізації-7», которая ремонтировала дороги на Сумщине.

«Харківспецбудмеханізація-7»

Бывший субподрядчик «УМБ № 23» — «Харківспецбудмеханізація-7» является соседом вышеуказанных предприятий:

 • зарегистрировано в Харькове по улице Екатерининской (Примакова, 46 літГ-6У соседнем здании (буд46), на одной промышленной базе бывшего завода зарегистрированное «МБЦ» Александра Яковенко.

Связь между «МБЦ» и «Харківспецбудмеханізацією-7»

 • использует базу для размещения материалов в Ахтырке по улице Снайпера, 15За соседней адресу (буд13) зарегистрирована Ахтырская филиал «УМБ № 23».

С 2016 года это предприятие арендует технику у предприятия «Ал'яна» Харьковской областной ассоциации инвалидов «Союз организации инвалидов Украины».

Пример договора субаренды: связь между «Ал'яною», «Харківспецбудмеханізацією-7» и «МБЦ» Александра Яковенко

Зачем ассоциации инвалидов катки, Камазы и другая техника, мы не знаємоПроте знаем, что все эти арендованные машины зарегистрированы на владельца «МБЦ» Александра ЯковенкаЗауважимо, что согласно распоряжения председателя Харьковской ОГА, в 2016 году «Ал'яна» получила от Министерства социальной политики налоговые пільгиЗокрема речь идет об освобождении от налогообложения налогом на прибыль предприятия.

Думаем, что ничего не мешает предприятиям Александра Яковенко вносить завышенную стоимость аренды техники в смету проведенных работ и в результате платить меньше налогов на прибутокАдже прибыль предприятия, на бумаге, уменьшается, тогда как прибыль «Ал'яни» не облагается за ее льготы.

Интересно, что во времена, когда «Харківспецбудмеханізація-7» ремонтировала дороги в Полтаве на правах субподрядчика, ее директором был Александр ДуравкінЗ мая 2016 года он уже фигурирует как основатель «Будгарант-7».

ЧП «Будгарант-7»

Главный подрядчик городской власти в 2016 году, зарегистрирован в Харькове по проспекту Любови Малой (Постышева), 2 по этому же адресу зарегистрирована «Ал'яна», которая предоставляет в аренду технику Александра ЯковенкаТакож в этом доме зарегистрировано предприятие «Харківспецтехніка», директором которого указан Николай СакіраВін знакомый полтавчанам, ведь в 2010 году возглавлял Полтавский филиал «Променергобуд Украина» того же Александра Яковенко.

Связь между «Ал'яною», «Будгарантом-7», «Харківспецтехнікою»

Заметим, что по данным вестника государственных закупок, все эти предприятия, хотя и является «харьковскими», преимущественно имеют заказы на Полтавщине и Сумщине.

Имеем вопрос:

 • Это только нам кажется, что эти компании имеют слишком общего, чтобы конкурировать на тендерах? Может компетентным органам стоит их проверить?
 • Можно ли доверять предприятиям, которые фигурируют в уголовных производствах? Имеет ли город гарантию, что в какой-то момент правоохранители не арестуют финансовые счета этих предприятий, на которых в то время может храниться предоплата из бюджета нашего города?
 • Тендерному комитету кажется нормальным тот факт, что конкурсант подает страховой полис от компании, которая находится в процессе прекращения?
 • Из года в год у жителей города возникают вопросы по качеству ремонта дорог от этих компаний, возможно городским властям надо поэкспериментировать с новыми подрядчиками?
 • Компании, которые имеют проблемы с законом, делают ремонт сомнительного качества, но продолжают монопольно право получать по ремонту дорог, не смотря на того, кто руководит містомВсе это заставляет задуматься, в чем причина такой лояльности городской власти до сих підприємствМожливо, чтобы развеять сомнения общины, власти надо обнародовать договоры с подрядчиками по ремонту дорог и акты выполненных работ, которые она так старательно оберегает?..

  Рейтинг: 
  0
  Оценок пока нет

  Интересно

  Квартиры в Новой Москве – жилой комплекс «Баркли Медовая долина»
  Жилой комплекс в Новой Москве «Баркли Медовая долина» Ищите современное, функциональное и выгодное жилье в престижном районе с развитой инфраструктурой? Barkli предлагает квартиры с «умной» отделкой в Новой Москве по привлекательным ценам. Недвижимость в жилом комплексе «Баркли Медовая долина» от надежного застройщика доступна благодаря ипотечным программам банков-партнеров. Подробнее о предложении можно узнать на официальном сайте жилого комплекса «Баркли Медовая долина». Преимущества квартир от Barkli Комплекс расположен очень удачно. Новостр...

  Опрос

  Есть ли у вас баня?
  Да, есть
  29%
  Нет, но хочу построить
  57%
  Нет
  14%
  Всего голосов: 7